Anteny
Po co mi antena GSM?
Wszędzie używamy telefonów, internetu do komunikacji między sobą, urządzeniami, systemami. Nieodłącznym elementem działania całej infrastruktury jest niezawodny zasięg GSM czy też WiFi. Niestety w niektórych miejscach oddalonych od nadajników mamy słaby sygnał sieci lub całkowicie jej brak. Rozwiązaniem jest montaż anteny, która wzmocni zasięg i poprawi szybkość komunikacji. Antena zewnętrzna znajdzie zastosowanie w domach, biurach, firmach, gdzie występuje ograniczony sygnał sieciowy. Sklepy na obszarach wiejskich, bankomaty, mobilne biura, przedsiębiorstwa transportowe, fabryki, ogółem wszyscy użytkownicy, którzy mają problem z wolną transmisją danych, będą zadowoleni z montażu anteny wzmacniającej sygnał. Sprowadza się to do znacznie lepszego zasięgu, pozbycia się szumu w telefonie czy telewizji, a także wyeliminowania ewentualnych przerw w połączeniu między systemami.
Jak wybrać odpowiednią antenę GSM/LTE?
Aby odpowiednio dobrać antenę GSM, w pierwszej kolejności musimy określić, gdzie ją chcemy umieścić. W naszej ofercie posiadamy anteny do zastosowań:
- mobilnych i transportowych — idealne do montażu na aucie, ciężarówce, mobilnych maszynach budowlanych jak np. koparki, busach, kamperach
- stacjonarnych — do montażu na budynkach, domach, hotelach, firmach, blokach mieszkalnych
- przemysłowych — dla fabryk, magazynów, mierników, liczników energii/wody/gazu, systemu inteligentnego domu
- morskie — na statki, jachty, kontenerowce, wycieczkowce, tankowce, łodzie, żaglówki i inne
Określenie przeznaczenia anteny jest niezmiernie ważne, ponieważ od tego zależy, jakich funkcji anten potrzebujemy. Dla anten transportowych i morskich najważniejsze jest, aby była to antena wielokierunkowa — gwarantuje ona odbiór sygnału bez znaczenia, gdzie w którym kierunku znajduje się nadajnik i czy jest on widoczny gołym okiem. Natomiast do zastosowań na budynkach możliwe będzie zamontowanie anteny kierunkowej, która na obszarach, gdzie nie występują przeszkody jak inne wysokie budynki, drzewa, będzie gwarantować doskonały sygnał, nawet jeśli nadajnik znajduje się daleko.
Do zastosowań w ciężkich warunkach np. na placach budowy, w kopalniach, żwirowniach, fabrykach, na morzu i w środowisku, gdzie antena narażona jest na chemikalia, najważniejsza jest solidna obudowa ze standardami IP68/69K. Gwarantują one trwałość anteny zewnętrznej, która będzie służyć latami nawet przy wodzie, deszczu czy różnych temperaturach otoczenia. Dla niektórych najważniejszy będzie sam rozmiar anteny — w przypadku kiedy mamy mało miejsca możemy zerknąć na anteny niskoprofilowe, dzięki którym sprawdzi się ona w miejscach, gdzie nie mamy możliwości montażu np. wielkich anten Yagi. Dodatkowo musimy wiedzieć, jak mocnej anteny potrzebujemy — warto wtedy zerknąć na taki parametr jak dBi. Obsługa odpowiednich pasm częstotliwości to również kolejna ze zmiennych, które pozwolą nam wybrać odpowiednią antenę — ze względu na to, gdzie się znajdzie antena i czy ma obsługiwać WiFi czy tylko odpowiednie częstotliwości GSM, powinniśmy odpowiednio wybrać dany model.
Jak widać samo określenie, czego tak naprawdę potrzebujemy, jest trudne, dlatego zastosowaliśmy podział w kategoriach, aby pozwolić na dotarcie do właściwych rodzajów anten, ze względu na zastosowanie.