Blog technologiczny DMTrade.pl
Szybkie ładowanie smartphone'a lub tabletu - co powinniśmy wiedzieć?
Opublikowano dnia 15-11-2022
Godzina 13:00, a tu powiadomienie o słabym stanie baterii... "Pozostało mniej niż 10% baterii. Podłącz telefon." - kto z nas tego nie zna? Rozładowujące się urządzenie może stać się poważnym problemem w różnych sytuacjach życiowych. Z pomocą przychodzi technologia szybkiego ładowania.
Rozwój technologii zabija żywotność baterii?
Co starsi z nas pamiętają jeszcze czasy, w których posiadany telefon komórkowy ładowaliśmy raz na kilka lub nawet kilkanaście dni. Dziś taki czas byłby nie do pomyślenia.
Galopujący rozwój całej branży telefonii komórkowej, a w następstwie również innych urządzeń jak tablety czy mini notebooki, zrewolucjonizował nasz obecny świat. Dziś praktycznie każdy ma telefon. Za pomocą naszych urządzeń pracujemy, uczymy się, bawimy, załatwiamy sprawy urzędowe, szukamy hydraulika, kupujemy wakacje, płacimy w sklepie... Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat telefon zmienił się z urządzenia do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości tekstowych w "mobilne centrum dowodzenia" wszystkimi aktywnościami w naszym życiu.
Duży, kolorowy ekran dotykowy, procesor jakiego nie powstydziłby się użytkownik dobrego komputera, wymagające oprogramowanie, coraz większa pamięć i lepsze podzespoły. To wszystko sprawiło, że nasze urządzenia nieustannie są w gotowości, przetwarzają dane, obsługują różnorodne aplikacje i... pobierają energię. Rozwój technologii zdecydowanie idzie w parze z prądożernością i nawet mimo to, że wraz z rozwojem innych podzespołów telefonu, otrzymywaliśmy coraz lepsze baterie, to obecnie, przy intensywnym korzystaniu z urządzenia, zgromadzonej energii nie wystarczy nam na więcej niż kilka godzin.
Dlaczego nie możemy po prostu ulepszyć baterii na tyle, aby telefon działał dłużej?
Bateria w naszym smartfonie to, inaczej mówiąc, akumulator wielokrotnego ładowania. Zbudowana jest z ogniw litowo-jonowych. Najważniejszymi ich elementami są dwie elektrody o różnych potencjałach umieszczonych w elektrolicie — czyli substancji płynnej. W czasie rozładowywania i ładowania zachodzą odwracalne reakcje utleniania i redukcji substancji. Dzięki temu z ogniw uwalniane są elektrony, czyli nośniki prądu elektrycznego.
Pojemność baterii jest zależna od masy substancji elektrodowych, między którymi następuje proces przepływu elektronów. Im większa pojemność, tym więcej energii można zmagazynować. Niestety wiąże się to ze zwiększającą się masą baterii i ciężkością samego urządzenia. Rynek dąży do jak najsmuklejszych i lekkich telefonów, co ułatwi ich przechowywanie i transport. Trudno by było sobie wyobrazić, aby dziś w torebce dźwigać kilogramowy smartfon lub trzymać go ręką przy uchu podczas rozmowy. Fizyka i chemia są niezmienne — wymyślenie stabilnej fizycznie baterii, która będzie wystarczała na pełne korzystanie z tak zaawansowanego urządzenia, jak dzisiejszy smartphone, przez kilka dni i przy jednokrotnym ładowaniu, jeszcze trochę potrwa.
Mój telefon rozładowuje się w połowie dnia — rozwiążmy ten problem
Dopóki nikt nie wymyśli ultralekkiej i pojemnej, a zarazem stabilnej baterii (pamiętamy wybuchające telefony Samsunga), musimy chwytać się innych sposobów na przedłużenie życia baterii podczas dnia np. pracy.
Mamy do wyboru rozwiązania takie jak noszenie ze sobą dodatkowego naładowanego
powerbanku, który podłączymy, będąc poza domem. Jednakże musimy pamiętać, aby i on był zawsze naładowany. Zatem z pomocą może nam przyjść technologia
szybkiego ładowania.
Technologie szybkiego ładowania Quick Charge i Fast Charge — czym się różnią?
Wraz z rozwojem technologii komórkowej producenci głowili się nad kwestiami rozwiązania problemu z szybko rozładowującą się baterią. Wiedząc, że nie można wbudować do smartphone'a jeszcze większej i cięższej baterii, postanowili skupić się na możliwości bardzo szybkiego uzupełnienia energii. Pierwsza firma na rynku — Qualcomm opracowała i opatentowała technologię Quick Charge, która znacząco skróciła czas ładowania akumulatorów. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia. Wkrótce po tym na rynku pojawiły się podobne technologie np. Fast Charge, które jednak działają na nieco innej zasadzie. Huawei odpowiedzialne za tą technologię postawiło na zwiększenie natężenia zamiast napięcia. Efektem w obu przypadkach jednak jest dużo szybsze ładowanie baterii.
Szybkie ładowanie — czy to zmniejszy żywotność mojej baterii?
Wraz z wprowadzeniem
superszybkich ładowarek klienci zaczęli zastanawiać się, czy takie ładowanie poprzez zwiększenie natężenia lub napięcia będzie bezpieczne dla baterii znajdujących się w ich urządzeniach i nie spowoduje ich szybszej awarii lub zmniejszenia ich wytrzymałości.
Najważniejszym czynnikiem, który na to wpływa, jest wysoka temperatura. Zmienia ona skład chemiczny baterii, a zatem jej właściwości i żywotność. Jednakże producenci urządzeń pomyśleli również o tym i w urządzeniach montowane są czujniki, które pozwalają na odcięcie zasilania, gdyby temperatura podniosła się do takiego poziomu, że groziłoby to awarią akumulatorów.
Nie tylko zresztą producenci telefonów zabezpieczyli się przed taką ewentualnością. Faktem bowiem jest, że aby w pełni korzystać z technologii szybkiego ładowania musimy mieć do niej przystosowany telefon. W przypadku podłączenia standardowego telefonu z niższej półki do ładowarki QuickCharge telefon zostanie naładowany w standardowym czasie. Dzieje się tak, ponieważ również producenci ładowarek wyposażyli swoje sprzęty w czujniki. Zatem można z pewnością poświadczyć, że technologia szybkiego ładowania jest całkowicie bezpieczna dla naszego smartphone'a.
Jaka ładowarka do szybkiego ładowania 65W?
Posiadając smartphone z taką funkcją, śmiało możemy rozejrzeć się za ładowarką pozwalającą skrócić czas ładowania nawet do kilkunastu minut. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby ładowarka miała moc zasilania co najmniej 30W, a najlepiej 65W. To podstawowa cecha, po której rozpoznamy ładowarkę do szybkiego ładowania.
W naszej ofercie znajdują się
ładowarki 65W od firmy LDNIO, która od lat zajmuje się produkcją sprzętu dla technologii komórkowej i elektrycznej. Są to wysokiej jakości produkty, które wyróżniają się nie tylko trwałymi, wytrzymałymi materiałami do produkcji, ale także niebanalnym designem. Obecnie wśród asortymentu tego producenta możecie znaleźć ładowarki Quick Charge GAN na 2, 4 lub 6 portów z różnymi wejściami USB-A, USB-C PD.
Sprawdź ładowarki do szybkiego ładowania QC 3.0 z kilkoma portami USB
Urządzenia są wygodne przy przenoszeniu ze względu na niewielkie rozmiary. To sprawia, że możesz je mieć zawsze przy sobie i ładować nawet kilka urządzeń jednocześnie. Ładowarki 65W ładują nie tylko smartphone'y czy tablety, ale także są kompatybilne z innymi urządzeniami, które można naładować przy pomocy USB np. drony, latarki, gogle VR, powerbanki, kamery, aparaty i wiele innych.
Ładowarki LDNIO są to produkty, które mogą poszczycić się odporną na zarysowania obudową i zabezpieczeniami w standardzie 9S, które ochronią ładowane urządzenie przed m.in. przegrzaniem, przeładowaniem, zbyt dużym napięciem czy też natężeniem.
Bardzo ważne jest, aby do
ładowarek GAN 65W zastosować
kable USB, które pozwolą na przesył większej mocy zasilania.
Kable LDNIO 65W dostępne są również w naszym sklepie i prezentujemy je poniżej.
Dobre praktyki przy dbaniu o baterię urządzeń
Producenci baterii, urządzeń, kabli i ładowarek robią wszystko, aby zachować żywotność energii na najwyższym poziomie tak długo, jak się tylko da. Jednakże sami mamy również na nią wpływ. Postanowiliśmy na koniec więc zebrać garść najważniejszych informacji, które pozwolą na wydłużenie pracy baterii Twojego telefonu.
1. Ładuj urządzenie wtedy, kiedy jest to konieczne, najlepiej, gdy masz możliwość podłączenia urządzenia, kiedy nie zdąży się jeszcze całkowicie rozładować (najlepiej przy poziomie 15-20%) i odłączenia, gdy naładowanie baterii zbliża się do 100%.
2. Nie pozostawiaj urządzenia, które jest naładowane na kolejnych kilka godzin podłączonego do zasilania.
3. Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle, jeśli ich nie używasz.
4. Skróć czas podświetlenia ekranu przy nieaktywności do minimum.
5. Włącz automatyczne dopasowanie jasności ekranu — pozwoli to dopasować jasność do panujących warunków i nie emitować niepotrzebnego światła (Twoje oczy też za to podziękują).
6. Stosuj ciemny motyw i stonowane tapety.
7. Sprawdź, które z aplikacji pobierają informacje o lokalizacji i jeśli nie jest to konieczne do ich działania, odbierz im uprawnienia.
8. Wyłącz niepotrzebne powiadomienia.
9. Staraj się nie używać telefonu i nie przechowywać go w ekstremalnych temperaturach.
Tymczasem niech pełna bateria będzie z wami ;)